PEHLİVAN HELVA » Günümüzde Helva

Osmanlı tarihinde, saraylardan fakir evlerine herkes tarafından sevilerek tüketilen tatlı olan helva Cumhuriyet döneminde de sevilen bir gıda maddesi olma özelliğini korudu.
 

1923 doğumlu Prof. Dr. Ali Uras, Kabataş Lisesi’nde okurken, okula öğle yemeği çıkmadığı için her gün öğle saatlerinde kantinden “100 helva, 100 ekmek” yani 100 paralık helva 100 paralık ekmek alıp karnını doyurduğunu anlatıyor. Bazen de helva yerine peynir alırdık, diyor. Bütün öğrenciler öğle yemeğini bu şekilde geçiştirirmiş. “Bu o zamanlar bizim için lezzetli ve doyurucu bir sandviç gibiydi” diyor.


II. Dünya Savaşı’nın kıtlık yıllarında Aydın Boysan da okulda öğle yemeği olarak tahin helvası ve ekmek yiyenlerden. O günleri “bizi hem doyurur, hem de keyif verirdi” diye anlatıyor.
 

Aslında II. Dünya Savaşı yıllarında öğrenci olan bir çok kişinin öğle yemeği helvaydı demek pekte yanlış olmaz. Tabii o yıllardaki helva, Türkiye’de şeker darlığı olduğu için şekerle değil pekmezle yapılıyordu.
Helvanın önemi günümüzde de devam ediyor. Eskisi kadar çok olay için olmasa da yine bazı özel günlerde, doğumlarda, ölümlerde, mevlitlerde ve kandillerde mutlaka helva dağıtılıyor. Ancak bir çok evde, helva yapmak yerine hazır tahin helvası tercih ediliyor.