PEHLİVAN HELVA » Basında Pehlivan Helva

Yeni Şafak Gazetesi - 12 Şubat 2003
Pehlivan Helva Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Pehlivan, helva, tahin-pekmez gibi enerji deposu gıdaların sofralarda yer almaları halinde çocukların gelişimine katkıda bulunacağı gibi, soğuk kış günlerinde ısınma giderlerini de düşüreceğini söyledi.

Sayın Hüseyin Pehlivan, helva, tahin-pekmez gibi ürünlerin insan vücuduna etkisi ve sağlık açısından faydaları nelerdir?

Tahin ve pekmezin, sadece yetişkinlere değil insanların geleceği olan çocuklara da çok büyük katkısı var. Kan yetmezliğinde, bayanlarda özellikle hamilelik ve ilk süt verme dönemlerinde çok faydalı. Ayrıca yüzyıllardır kahvaltılarımızın ayrılmaz bir parçası. Tahin ve pekmez tamamiyle kış yiyeceği, kahvaltılık gıda. Pekmez ve helva, vucudun sıcak tutulması açısından da önemli bir besin..

Helva, tahin-pekmez, sofralarda lüks ürün olarak algılanıyor. Siz ne dersiniz?

Bu yanlış. Lüks ürün pastırmadır. Bakın, insan vücudunun ısısı 32 derecedir. Bu derecenin altına düştüğünde giyinme, beslenme durumuna göre insan üşümeye başlar. Isınma ihtiyacı Türkiye´de çok ciddi problem ve halkın fedakârlık yaptığı bir olay. Helva, tahin- pekmez, reçel lüks tüketim maddesi olmadığı gibi vücudun ihtiyacı olan temel vitamin, mineral ve besin değerlerinin içinde bulunduğu, tek başına tüketildiğinde bile vücudun günlük ihtiyacını direkt olarak karşılayıp, sonuç veren ürünlerdir.

Peki helvacılık sektöründeki üretim ve istihdam konusunda bilgiler var mı?

Türkiye´de bu işi yapan irili ufaklı 600´e yakın meslektaşımız var. Ancak günlük üretimi 200 tonu geçmez. Kişi başına yıllık helva tüketimi 0.1-0.2 grama geliyor. Hiçkimse, özellikle de yeni nesil ´gidip helva alıp yiyeyim´ diye düşünmüyor. Sorsanız ´en son ne zaman helva yediniz´ diye birçok kimse hatırlamaz. Helva-ekmek eskiden fakir-fukaranın azığıydı, yemeğiydi, katığıydı. Alırdı francala ekmeği, içine koyardı 250 gram helvayı, yerdi. Gün boyu gerekli olan enerjisini alırdı. Günümüzde kadınlarımız o kadar bilinçlendi ki, kalorisi yüksek, kilo yapar diye şekerli mamüllerden tamamiyle kaçıyor.

Tüketiciler iyi helvayı hangi özelliklerinden ayırtedebilir. İyi helva nasıl olur?

Şeker yerine furuktoz veya glikoz, susamdan olma tahin yerine soya yağı veya fındık, fıstık gibi bitkisel yağlar koyanlar var. Bizim helvamızı yediğiniz zaman genziniz, boğazınız yanmaz. Helva kokusunu alabilirsiniz. Çatalla bastığınızda dağılmaz, paramparça olmaz, çatal onu tutar.

Sektördeki konumunuz nedir?

Pehlivan Helva, Türkiye genelinde sektörümüzün ilk 5´e giren tabloda ilk 3´ü gösteren, yerin grafiğine göre pastadan pay alan bir kuruluş. Sadece Türkiye´de kalmamış, yurtdışında da bir tesis kurmuş ve oradada ortaklarıyla beraber bu işi başarıyla sürdürüyor. Yurtdışı pazarlarına ağırlık veren bir firmayız.

Merdiven altı üretim sağlıksız

Piyasada çok ucuz ürünler var, bunlar da sağlıklı mı, nedir bunların aslı?

Hiçbir hijyenik altyapısı olmayan, devlet kontrolünde olmayan, tamamıyle kendi başına bu işe yapan ve piyasaya sürenler var. Oysa gıda ürünleri, insanlarımızın evine, mutfağına giriyor ve insanların en sevdiği kişilere veriliyor. Merdiven altı dediğimiz kaçak üretim sadece bizim sektörümüz için değil, gıda sektörünün tamımını ilgilendiren bir konu. Adam bir sucuk satıyor, içi olduğu gibi soya yağı, baharat dolu, farklı bir şey dolu. Pehlivan Helva ürünlerinin insan üzerinde hiçbir yan etkisi olmadığı gibi artı faydaları var.

En yüksek talep Almanya´dan

İhracat yaptığınız ülkeler hangileri?

En çok ihracatı Almanya´ya yapıyoruz. Avusturya, Amerika, Ürdün, İsrail, Filistin, Suudi Arabistan, Türkmenistan, Kazakistan ve Kırgızistan var. 2-3 yıl evvel Laleli´nin en revaçta olduğu dönemde çok çok iyiydi. Şu an yeni portföylerimiz arasında Fransa var. Bu ürünlerimizi de oradaki gurbetçi Türkler, Arap ve Balkan kökenli insanlar tüketiyor. Çünkü Avrupalı insanın lügatinde helva yok. Daha çok reçel ve marmelat var. İsrail ve Filistin´de helva tüketimi çok iyi ama maalesef Ortadoğu´daki gelişmeler ve Irak gerginliği bizi sıkıntıya sokuyor.